פגמנטים

שימושים

פיגמנט הוא חומר המשנה את צבעו של האור המוחזר או היוצא בעקבות ספיגה סלקטיבית של קרן האור, וכך מספק צבע וגוון לחומרים השונים. ההבדל העיקרי בין צבע לפיגמנט הוא אופי המסיסות. בעוד שצבע יכול להתמוסס מעצמו בנוזל, ניתן להמיס פיגמנטים רק באמצעות חומר מקשר. פיגמנטים מיושמים בעיקר בתעשיות הצבעים, הפלסטיק ובתעשיית הטקסטיל. 

ניתן לסווג את הפיגמנטים לשניים. פיגמנטים אורגניים הנוצרים באופן טבעי, הפשוטים במבנה הכימי שלהם, כשהמינרלים והמתכות שהם מכילים נותנים את צבעם. פיגמנטים שאינם אורגניים, הידועים גם כסינטטיים, 

מיוצרים במעבדות במסגרת תהליכים כימיים, ומציעים שליטה גדולה יותר בגוון.

יתרונות מרכזיים

  • מאפשרים יצירת מגוון סוגים של צבעים ואפשרויות עיצוב רבות. 
  • בעלי חיי מדף ארוכים, כשמאוחסנים בצורה נכונה ובסביבה קרירה.
  • ניתנים להתאמה אישית.
  • מאפשרים גמישות בכל הנוגע לסוג הצבע והצפיפות.

שילוב עם חומרים נוספים

הפיגמנטים המשמשים בייצור ובאמנות החזותית הם חומרי צבע יבשים, לרוב טחונים לאבקה דקה. אבקה זו מתווספת לחומרים ניטרליים יחסית, או חסרי צבע שפועלים כחומרים מקשרים, המאפשרים ליצור את הצבע והמרקם המושלמים להשגת התוצאה הרצויה. הפיגמנטים השקופים משמשים גם כתוסף גוון לאפוקסי ולפוליאוריטן; כצבעים אטומים וכתוסף גוון לאפוקסי ופוליאסטר; ובתוך יציקת אפוקסי. הגוונים שניתן ליצור בעקבות פיגמנטים יכולים להיות: כחול, ירוק, אדום, כתום, סגול, צהוב, חום, שחור ולבן.

חשוב לדעת

על ידי ערבוב של פיגמנטים ניתן גם ליצור צבעים מותאמים אישית וייחודיים לפרויקט. כדי שזה יקרה, חשוב להקפיד לרשום את הכמויות של כל פיגמנט בו עושים שימוש. בנוסף, מומלץ להשתמש באותם פיגמנטים ליצירת סוגים שונים של צבע, וכך להיות עקביים עם הצבעים שנוצרו.

לשאלות נוספות/ייעוץ מלאו את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם באפשרי.

* לייעוץ יש לתאם הגעה מראש